5. Nar Film Festivali- FİLMLER (2)

OHA: OFLU HOCAYI ARAMAK / OHA: IN SEARCH OF OFLU HODJA

2015 / TÜRKİYE/ TURKEY/94'/Turkce/Turkish

Yönetmen/Director : Levent Soyarslan

Tür/Genre : Komedi /Comedy

Konu/Synopsis : 

Karadenizli işadamlarından Ali Baltaoğlu, Doğu Karadeniz'in potansiyelini kullanarak dağ turizmine açmak ister. Bunun için de dev bir inşaat projesini hayata geçirecektir. Bölgenin, hatta tüm ülkenin akciğerleri olan Kaçkar Dağları milli parkında bu proje kapsamında dağ otelleri, yayla tesisleri, kır siteleri dikelecektir. İşadamı bu mega projeyle Doğu Karadeniz'i ‘Orta Doğu'nun Alpleri’ne dönüştürmeyi vaat etmektedir. Tabii projeye engel olan birtakım kanunlar kitabına uydurulurken, Ali Bey kendisine reklam açısından işe yarayacak bir belgesele sponsor olur. Bu bağlamda belgesel ekibi, Karadeniz'in şehir efsanelerini araştırmak üzere bölgeye gider. Araştırmalarına bant kayıtlarıyla 90'lı yıllara damgasını vuran 'Oflu Hoca' efsanesinden başlarlar ve bant kayıtlarının kaynağına ulaşılır. Ancak araştırmaları derinleştikçe hiç beklenmedik gerçekler ortaya çıkar ve ekip kendisini büyük bir belanın içinde bulur. Harikalar diyarında madde ile mananın savaşı başlamıştır.  

A genuine and playful dark humour with a flavor of Northern Turkey.An urban legend, the Swearing Oflu Hodja, has been an internet phenomeon when it first came out 10 years ago. Some voice recordings were circulating that allegedly belonging to a hodja from Of, cursing young people who gamble, drink alcohol and flirt with Russian girls.In an almost odyssey like setup to determine the owner of this famous voice, a group of young filmmakers decide to make a documentary, which would also help promote the beauties of the Black Sea Region. They ask for the support of a businessman, who is planning to start a giant construction project in the region. He sees an advertisement potential in it, and agrees to help them. However, things take a nasty turn. Heralded by its director as belonging to ‘anarchic humour’, not only is it a blend of fiction, documentary and dark comedy -it is a psychedelic journey in itself which you will only realize when you see the film. With this crazy, satyrical mockumentary debut, Levent Soyarslan is a fresh new voice to watch in recent Turkish cinema.

 

ÖLMEZ AGAÇ: YIRCA DİRENİŞİ BELGESELİ / THE TREE OF ETERNITY: THE YIRCA RESISTANCE

2015 / TÜRKİYE/ TURKEY/53'/Turkce, Turkish/ Ingilizce Altyazi, English Subtitle

Yönetmen/Director :  Kazım Kızıl

Tür/Genre : Belgesel/Documentary

Konu/Synopsis:  Yırca Direnişi belgeseli, yakın zamanda ülkemizde yaşanan zeytin kıyımlarının en acıklılarından birini beyazperdeye taşıyan, bir nevi sosyal sorumluluk projesi. Soma’nın Yırca köyü bir yandan zeytin ağaçları için direnirken, diğer yandan doğayla iç içe yaşamanın getirdiği sadeliğe davet ediyor seyircisini.

The tree of Eternity: The Yirca Resistance documantary brings to the audience the voices of the villagers from Soma, as they speak of their broken hearts, and the days when they rose to protect their olive tress. They`re also reminding us of the ancient wisdom about the will to live and let live.

 

ÖZGÜRLÜK DANSI / JIMMY'S HALL

2014 / INGILTERE , İRLANDA , FRANSA /UK, IRELAND, FRANCE/ 109’/

Ingilizce, Turkce Altyazili/English, Turkish Subtitled

Yönetmen/Director :  Ken Loach

Senaryo/Writer : Paul Laverty, Donal O'Kelly

Oyuncular/Stars : Barry Ward, Francis Magee, Aileen Henry

Tür /Genre: Dram/Drama

Konu/Synopsis : İrlandalı sosyalist aktivist James Gralton (Barry Ward), ABD'de geçirdiği 10 yıllık sürgün döneminin ardından 1932'de memleketine döner. Annesi ve arkadaşları çok mutludur, nitekim hem James dönmüş, hem de uzun süredir kapalı bulunan şehir lokali tekrar açılmıştır. Burada insanlar şarkı söyleyip, spor yapıp, dans etmektedirler. Ancak bu durumdan hoşnut olmayan kasabanın papazı ve aşırı faşist kesim, James'e karşı tavır almaya başlar.

1932. Jimmy Gralton is back home in the Irish countryside after ten years of forced exile in the USA. His widowed mother Alice is happy, Jimmy's friends are happy, all the young people who enjoy dancing and singing are happy. Which is not the case of Father Sheridan, the local priest, nor of the village squire, nor of Dennis O'Keefe, the chief of the fascists. 


PİRSUS

2014 / TÜRKİYE / 18’/Kurtce, Ingilizce, Turkce Altyazili/Kurdish, English, Turkish Subtitled

Yönetmen/Director :  Rasim Aslan

Tür/Genre : Belgesel / Documentary

Konu / Synopsis: IŞİD’in Kobanî’yi kuşatması ile beraber Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine göç eden Kobanîli göçmenler, yardım depoları ve sınır köylerdeki halkın nöbetlerini anlatan bir belgesel.

A documentary about the people forced to migrate from Kobanî to Suruç, Şanlıurfa following the siege of Kobanî by ISIS, and also about the storage facilities for relief goods and the people’s watch at villages on the border.


PRIDE / ONUR

2014 / İNGİLTERE, FRANSA/ 119’/Ingilizce, Turkce Altyazili/ English, Turkish Subtitled

Yönetmen/Director :  Matthew Warchus

Senaryo/Writer : Stephen Beresford

Oyuncular/Stars : Bill Nighy, Imelda Staunton, Dominic West

Tür/Genre : Komedi,Dram/Comedy , Drama

Konu/Synopsis: İngiltere’de, eşcinsel (gay ve lezbiyenler) aktivistler, 1984 yazında Maden İşçileri Ulusal Birliği’nin düzenlediği en uzun grevde, madencilere yardım etmeye karar verirler. Ancak bu eşine az rastlanan girişim, İngiliz toplumundan farklı tepkiler alacaktır.

U.K. gay activists work to help miners during their lengthy strike of the National Union of Mineworkers in the summer of 1984.


SEFER TASI / LUNCH BOX

2013 /HINDISTAN-FRANSA-ALMANYA/INDIA-FRANCE-GERMANY /102'/Hintce, Ingilizce/Hindi, English

Yönetmen/Director :  Ritesh Batra

Oyuncular/Stars :  Irrfan Khan, Nimrat Kaur, Nawazuddin Siddiqui

Tür/Genre : Dram,Romantik/Drama,Romantic

Konu/Synopsis: Mumbay, mucizeler kentidir... Bu dev kentte her gün 160.000 sefertası evlerden alınıp işyerlerine dağıtılır, akşamüstleri de aynı şekilde toplanır. Mutsuz ev kadını İla'nın, ilgisiz kocasını heyecanlandırmak ümidiyle denediği tarifler, özene bezene hazırladığı sefertasları yanlışlıkla, emekliliğine çok az kalmış memur Saajan'a ulaşır. İla ile Saajan birbirlerine böylece ufak notlar iletmeye başlarlar. Hayallerin katili bu dev kentte ikisi de bir yudum umut bulur sefertaslarında. Birbirlerini gerçekten hiç görmeseler de yaşam düzenlerini tehlikeye atmayı göze alarak sefertasları üzerinden olağanüstü bir ilişkiye girişirler. 

A mistaken delivery in Mumbai's famously efficient lunchbox delivery system connects a young housewife to an older man in the dusk of his life as they build a fantasy world together through notes in the lunchbox.


SİVAS

2014 / TÜRKİYE / 97’/Turkce, Ingilizce Altyazili/Turkish, English Subtitled

Yönetmen /Director: Kaan Müjdeci

Senaryo/Writer : Kaan Müjdeci

Oyuncular/Stars: Okan Avcı, Çakır, Ozan Çelik

Tür/Genre : Drama

Konu/Synopsis : 11 yaşındaki Aslan'ın yaşadığı küçük köydeki tek gündeliği okula gitmek ve arkadaşlarıyla vakit geçirmekten ibarettir; en büyük derdiyse aynı sınıfta okuduğu Ayşe'ye olan aşkıdır. Bir gün yaşadıkları yerde bir hayli popüler olan köpek dövüşlerinden birine denk gelen Aslan, burada dövüşü kaybeden ve yaralanıp yere yığılan Sivas adında terk edilmiş kangal köpeğiyle karşılaşır. Bu karşılaşma o andan itibaren yaşayacağı hayatı etkileyecek en önemli dönüm noktalarından biri olur.

11-year-old Aslan saves an injured Kangal sheepdog named Sivas, a fighting dog that was left for dead after losing a brutal match. He then tries to use Sivas to impress his classmates, in particular the girl he likes, and even sets up an amateur fight with another boy's dog.


ŞEKER PORTAKALI/ MEU PÉ DE LARANJA LİMA

2012 / BREZİLYA / 99’/Portekizce, Turkce Altyazili/ Portuguese, Turkish Subtitled

Yönetmen/Director :  Marcos Bernstein

Senaryo/Writer : Marcos Bernstein  , Melanie Dimantas

Oyuncular/Stars : João Guilherme Ávila, José de Abreu, Caco Ciocler

Tür/Genre : Dram/Drama

Konu/Synopsis : Brezilya'da geçen hikayede sekiz yaşındaki küçük Zezé'nin hikayesine konuk oluyoruz. Son derece hassas ve olgun olan Zezé'nin en sevdiği şey hayal gücüyle baş başa kalıp yeni hikayeler üretmektir. Yeni taşındıkları evde karşısına çıkan portakal ağacı ise sığınabileceği tek varlık olur. Karşısına çıkan zorlukları aşabilmenin tek yolu portakal ağacının dallarının altındadır.

Zezé a boy of eight years who lives in Minas Gerais in a very humble house with his family, consisting of his father an unemployed and alcoholic, and his mother which works to support the home and his brother and sisters. Despite the lack of understanding, affection and the aggression suffered by from his father and school colleagues, the boy has a great skill for storytelling using his imagination.


TIMBUKTU

2014 / FRANSA , MORİTANYA / 97’/Fransizca, Turkce Altyazili/French,Turkish Subtitled

Yönetmen/Director :  Abderrahmane Sissako

Senaryo/Writer : Abderrahmane Sissako , Kessen Tall

Oyuncular/Stars : Ibrahim Ahmed, Abel Jafri, Toulou Kiki

Tür/Genre : Dram/Drama

Konu/Synopsis : Radikal bir grubun yönetimi ele geçirdiği Timbuktu bölgesinde, yönetim  tarafından yeni şeriat kuralları koyulur. Artık müzik dinlemek, futbol oynamak, sigara içmek gibi sıradan eylemler dahi yasaklanmış ve halk bu yeni kanunlara uymazsa cezalandırılacak duruma gelmiştir.
Kidane ve ailesi Timbuktu'da insanların yüreğine korku salan karmaşanın altında hayatlarında yeni bir dönemin başlamasına tanık olurlar. Kendi halinde sıradan bir hayat yaşamaya çalışan aile, yeni islamist-köktenci yönetim altına giren bu bölgede bütün bu olayların dışında kalmaya çalışır. Her şey, Kidane'nin çok sevdiği ineğini katleden balıkçı Amadou'yu yanlışlıkla vurması ile değişecektir. Aile Timbuktu'nun acımasız kurallarıyla tanışır.

A cattle herder and his family who reside in the dunes of Timbuktu find their quiet lives -- which are typically free of the Jihadists determined to control their faith -- abruptly disturbed.


WELATÊ ME KURDİSTANE/KAVALIN MİRİ

2014 / TÜRKİYE / 47'/Kurtce, Turkce Altyazili/Kurdish, Turkish Subtitled

Yönetmen/Director : İbrahim Yıldırım

Tür/Genre : Belgesel

Konu/Synopsis : Bir Kürt müzisyeni ve aynı zamanda kendi toplumunun hafızasıdır; Egîdê Cimo. Kavalının sesi, Kürt halkının öyküsünü, göçünü, aşkını ve özgür ülke özlemini dile getirir...

Egîdê Cimo is a Kurdish musician and the memory of his society. The sound of his flut mentions about the story of Kurdish people, their migration, love and free country wish...


NAVE TE Çİ YE? / SENİN ADIN NE? / WHAT`S YOUR NAME?

2015 / TÜRKİYE / 35'/ Kurtce, Ingilizce Altyazili/Kurdish, English Subtitled

Yönetmen/Director : Cihad İlbaş , Ömer Altaş

Tür/Genre : Belgesel /Documentary

Konu / Synopsis : Film Kürtler`in Turkiye`de kimlige isim yazdirma ile ilgili deneyimlerine deginmektedir.

The film tells the story of the Kurdish experience with name registration in Turkey.


WHIPLASH

2014 / ABD / 107’/Ingilizce, Turkce Altyazili/English, Turkish Subtitled

Yönetmen /Director: Damien Chazelle

Senaryo/Writer : Damien Chazelle

Oyuncular/Stars: Miles Teller, J.K. Simmons, Melissa Benoist

Tür/Genre : Dram , Müzik/ Drama, Music

Konu/Synopsis : Umut vaadeden  genc bir baterist olan Andrew işinde tam anlamıyla bir usta olmak ister. Bir gün, caz duayeni Terence Fletcher'ın dikkatini çeker. Fletcher Andrew'ü "studio band"e seçer. Başarısı kadar acımasızlığıyla da ün yapmış olan Fletcher, Andrew'un kapasitesini sonuna kadar kullanmadan asla başarmış saymayacaktır. Genç bateristin önünde sadece mesleki bir test değil, psikolojik bir sınav da vardır...

A promising young drummer enrolls at a cut-throat music conservatory where his dreams of greatness are mentored by an instructor who will stop at nothing to realize a student's potential.


Diğer Haberler