5. Nar Film Festivali- FİLMLER (1)

ADEM BAŞARAN

2014 / TÜRKİYE / 19'/ Türkçe , Kürtçe; Türkçe ve İngilizce altyazılı/Turkish, Kurdish; Turkish and English Subtitled

Yönetmen/Director : Orhan İnce

Senaryo/Writer: Orhan İnce

Oyuncular/Stars : Yunus Tanrıverdi , Ferzende Tanrıverdi , Aram Dildar

Tür/Genre: Dram

Konu/Synopsis : 1993'te zorunlu göç sonrası, değişen yaşam koşulları karşısında bir çocuğun  tercih yapmak zorunda kalması.

After their forced migration in 1993, a child has to make some decisions due to changing living conditions.

 

 

ANNEMİN ŞARKISI/SONG OF MY MOTHER/KLAMA DAYIKA MIN

2014 / TÜRKİYE / 90'/Kürtçe Diyalog, Türkçe Altyazılı/ Kurdish Dialogue, Turkish Subtitled

Yönetmen/Director :  Erol Mintaş

Senaryo/Writer : Erol Mintaş

Oyuncular/Stars : Feyyaz Duman, Zübeyde Ronahi, Nesrin Cavadzade

Tür /Genre: Drama

Konu/Synopsis : İstanbul'a göçen bir anne-oğul yerleştikleri Tarlabaşı semtinden  de kentsel dönüşüm projesiyle çıkmak zorunda kalırlar. Ali, annesi Nigar'ın durumunun gittikçe kötüleştiğini görür. Bir gün köye geri dönmek üzere eşyaları toplayan Nigar, bir gün de kendini İstanbul&39;un sokaklarında gezerken bulur. Onun rüyalarına giren şarkının peşine birlikte düşerler.

The story observes how Nigar is desperately aching for the day to return to her hometown in eastern Anatolia. As she longs for those days and tries to convince Ali to take her back to a place that possibly no longer exists, she searches for the one particular dengbej (Kurdish folk singer) that will take her back to her you

 

BABA/FATHER

2014 / TÜRKİYE / 28'/Türkçe/Turkish

Yönetmen/Director : Soner Sert

Senaryo/Writer : Soner Sert

Oyuncular/Stars : Kadim Yaşar

Tür/Genre : Dram

Konu/Synopsis : Baba, feodal bir inşaat işçisidir. Hayattaki tek amacı karısına ve çocuklarına bakmaktır. İnşaatlarda bile hiçbir namaz vaktini kaçırmaz. Bir gün çıktığı iskeleden düşer ve sakat kalır. Uzun süre iş arar ancak bir bacağı engelli olduğu için kimse iş vermez. Gazetedeki ilanlara bakarak bir güzel sanatlar fakültesinde iş bulur. Hademe olacağını düşünerek gittiği güzel sanatlar fakültesinde resim ve heykel öğrencilerine model olur.

Father is a feodal building worker. His only aim is to take care of dependents. Even in building structures he does not skip praying times. One day he falls down from scaffold and became disabled. For a long time looks for a job however nobody wants to employ him. Throughout newspaper advertisement he finds a job in a faculty of fine arts, he becomes a model for the students of painting and sculpture.

 

BALIK / FISH

2014 / TÜRKİYE / 80'/Türkçe/ Turkish

Yönetmen/Director : Derviş Zaim

Senaryo/Writer: Derviş Zaim

Oyuncular/Stars : Bülent İnal, Sanem Çelik , Myraslava Kostyeva Akay

Tür/Genre : Drama

Konu/Synopsis : Derviş Zaim'in senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği son filminde, balıkçılık yaparak yaşamını sürdüren bir ailenin hikayesine tanık oluyoruz. Küçük bir sahil kasabasında eşi ve kızıyla birlikte yaşayan ve yöredeki çoğu kişi gibi balıkçılık yaparak geçimini sağlayan Kaya'nın büyük bir sorunu vardır. Kızının bir an önce iyileşebilmesi için elinden geleni yapan Kaya, bir noktadan sonra avlanma yöntemlerini değiştirip doğanın dengesine müdahele etmeye başlar. Yasakları aştığı bu andan itibaren ise doğanın yanı sıra çevresine ve kendi ailesine de geri dönüşü olmayan hasarlar verecektir.

 A fisherman, his wife and young daughter who is unable to speak lives in a village on the shores of a lake. Their story starts with a myth of a fish, trying to find a cure for their daughter.

 

BALIK İLE KRAKER'İN MACERALARI / FISH N CHIPS, BEST ENEMIES FOREVER

 2013 / KANADA / 92'/Türkçe Dublaj/Turkish Sound Recording

Yönetmen/Director :  Dan Krech

Senaryo/Writer : Ali Lynette-Krech

Oyuncular/Stars: John Leguizamo, Mario Cantone, Martin Villafana

Tür/Genre : Animation

Konu/Synopsis : Bir balık, bir kedi ve paylaşılamayan sihirli bir kemik! Brooklyn’li afacan kedi Kraker’e babası önemli bir görev verir: Atalarından kalma bir kemiği bulup getirmesi gerekmektedir. Fakat bu kemik, nesilden nesle aktarılarak sevimli Balık’ın eline düşmüştür. Kraker, arkadaşı Kuyruk’un da yardımıyla kemiği ele geçirmek için türlü türlü planlar yapar. Fakat her denemede akla gelmeyen engellerle karşılaşır. Üstelik Balık ile Kraker’in paylaşamadığı tek şey sihirli kemik değildir, aynı zamanda ikisi de aynı kıza aşıktır. Onlar artık ezeli düşmanlardır!

Fish, a fish, is desperate to evolve into a landling. Chips, a cat, would like to return to his privileged lifestyle. Both of them need a talisman to achieve their goal. Unfortunately they are fighting for the same one, a magical bone

 

BEN O DEĞİLİM / IT`S NOT ME

2014 / TÜRKİYE / 125'/Türkçe, İngilizce Altyazılı/ Turkish, English Subtitled

Yönetmen/Director : Tayfun Pirselimoğlu

Senaryo/Writer : Tayfun Pirselimoğlu

Oyuncular/Stars : Ercan Kesal, Maryam Zarée, Rıza Akın

Tür/Genre : Dram/Drama

Konu/Synopsis : Orta yaşlarını süren bekar Nihat bir hastanenin kantininde çalışmaktadır. Genç Ayşe ise aynı kantinde mesai arkadaşıdır. İşe yeni başlayan Ayşe, Nihat'a fazlasıyla ilgi göstermekte ve bu durum Nihat'ı şaşırtmaktadır. Bir akşam Ayşe, Nihat’ı evine akşam yemeğine davet eder. Nihat Ayşe’nin hapisteki kocası yüzünden etrafta dedikodu çıkacağından endişe etse de daveti kabul eder. Fakat evde gördüğü bir düğün fotoğrafı Nihat’ı alt üst edecektir zira Ayşe’nin kocası kendisine ikizi kadar çok benzemektedir. Bu garip ilişki Nihat’ın sıradan hayatında tahmin edemeyeceği değişikliklere yol açacaktır.

Nihat, an introverted employee in a hospital cafeteria, is confused by Ayse, a mysterious woman who just started working there as a dishwasher. Reluctantly, Nihat accepts Ayşe's invitation to dinner at her house. This is the beginning of a strange and dangerous liaison. When Nihat discovers a picture of the woman's imprisoned husband and realizes that he looks almost exactly like him, the relation becomes even more toxic.

 

DENGBÊJ

2014 / TÜRKİYE / 49'/Kürtçe, Türkçe Altyazılı/ Kurdish, Turkish Subtitled

Yönetmen/Director : Mehmet Hadi Sümer 

Tür/Genre : Belgesel/Documentary

Konu/Synopsis :

1980 darbesinden 1990’ların savaş dönemlerine ve günümüze dek uzanan yasaklamalara karşı Kürtçe kasetleri saklayıp, muhafaza eden bir adamın ve binlerce yıllık Dengbêjliğin öyküsü..

Story of a man that hides and preserves the Kurdish cassettes from the coup of 1980’s to the war periods of 1990 and the story of thousands years of the tradition of Kurdish Dengbêjî.DEPO: AKIL HASTANESİNDE HAYAT/ DEPO: LIFE IN MENTAL HOSPITALS

2014 / TÜRKİYE/TURKEY/ 47'/Türkçe/Turkish

Yönetmen/Director : Ege Kanar, Can Dinlenmiş

Tür/Genre : Belgesel/Documentary

Konu/Synopsis : Ülkemizdeki ruh sağlığına yönelik hizmet veren devlet kurumlarının iç  işleyişine dair bir kesit sunan belgesel film, hem kurumların kendi yapılarına hem de içinde kalan "hastaların" yaşadıkları sorunlara ayna tutuyor. Can Dinlenmiş ve Ege Kanar'ın ilk belgesel çalışma olan yapım aynı zamanda mevcut sisteme alternatif olası modelleri tartışmaya açabilmeyi hedefliyor.

Modern disciplinary power manifests its potency by controlling the marginal, and does that through conquering the body, says Foucault. Lunatics of middle ages or well accepted crazy souls of Anatolian villages now become dangerous, they are enclosed in the spaces defined by the state and tall walls are set to separate the normal from the marginal. - just like prisons. Perhaps it is not a mistake to consider mental hospitals as storages that isolate mental cases from what is healthy and not as institutions for recovery and remedy. Depo: Life in Mental Hospitals invites us on a tour into mental clinics in Turkey of 2014. But this tour is not around the fantastic world of mad men but around the cruel world that defines the madness.

 

EYLÜL'ÜN KADIN YÜZLERİ/THE SEPTEMBER WOMEN

2014 / TÜRKİYE/ TURKEY /102'/Türkçe/Turkish, Ingilizce Altyazili/ English Subtitled

Yönetmen/Director : Ayşe Alben Altunç

Tür/Genre : Documentary

Konu /Synopsis : 12 Eylül 1980 Askeri Darbesini Kadınların Gözünden Anlatan Bir Belgesel Film. Kapkara bir gün: 12 Eylül 1980! Hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığı bir günün üzerinden 34 yıl geçtikten sonra çekilen Eylül’ün Kadın Yüzleri kamerasını darbeyi yaşayan kadınlara çeviriyor. 32 kadının tanıklığı aynı zamanda feminist hareketin 12 Eylül’ün boşalttığı sokaklara yeniden çıkan ilk politik hareket olmasının tesadüf olmadığının delili...

A very dark day. 12th September 1980! The September Women, produced 34 years after the day when nothing was like it has been before, turns the camera on women who lived through the coup d’etat. The testimonies of 12 women is also an evidence that, feminist movement being the first movement to fill the streets emptied by the coup d’etat, is no coincidence... 


FITRAT/ DISPOSITION

2015 / TÜRKİYE / 13'/Türkçe/Turkish

Yönetmen/Director : Suat Eroğlu

Senaryo/Writer : Suat Eroğlu

Oyuncular /Stars: Sinan Altuntaş, Emre Budak, Tuncer Yığcı, Selim Kalıç

Tür/Genre : Dram/Drama

Konu/Synopsis : Sinan küçük yaşta çalışmak zorunda kalan yüzlerce çocuk işçiden bir tanesidir. Her sabah okula giden kardeşi ve atölyedeki ustalarıyla yollara düşer. Ustaların montaja gitmesiyle atölyede yalnız kalan Sinan, yapmak istedikleri ve yapmak zorunda kaldıkları arasında bocalar.

 Sinan is one of the hundreds child worker who had to work since early age. Each morning he hits the roads with brother and masters in workshop. With masters leaving for installation Sinan is left behind with what he wants to do and what life offers him.


GECE / NIGHT

2014 / TÜRKİYE / 101'/Türkçe/Turkish

Yönetmen/Director : Erden Kıral

Senaryo/Writer : Erden Kıral

Oyuncular/Stars : Nurgül Yeşilçay, Mert Fırat, Vildan Atasever

Tür/Genre : Dram

Konu/Synopsis : Süsen, ailesinin söylediklerini dinlemez ve onlara sırt çevirerek Yusuf ile evlenir. Fakat hiçbir şey hayal ettiği gibi değildir.Süsen, dağılmış bir ailenin kızıdır. Süsen etrafında gelişen olaylardan çok etkilenir ve yeni bir hayata başlamak için çocukluk aşkı Yusuf ile hayatını birleştirir. Ancak evlenmek onun için kurtuluş değildir. Yusuf, evlendikten sonra Süsen&39;in tanıyıp sevdiği adam olmaktan çok uzaklaşmıştır. Yine de beraber adım attıkları bu yeni hayata uyum sağlamak için birbirlerine ihtiyaçları vardır ve zorluklara birlikte karşı koymak zorundadırlar.Susen gets married to Yusuf despite all objections of her family. However nothing is as she has imagined. She is daughter of a broken family, father leaves them behind, she gets affected of what is happening around, and sees that marriage is not an escape for her. However they have to struggle to get over difficulties together with husband.

 

GERONIMO

2014 / FRANSA / 104'/Fransızca, Türkçe Altyazılı/French, Turkish Subtitled

Yönetmen /Director:  Tony Gatlif 

Senaryo/Writer : Marcos Bernstein  , Melanie Dimantas

Oyuncular/Stars : Céline Sallette, Rachid Yous, David Murgia

Tür/Genre : Dram , Müzik

Konu/Synopsis : Fransa’nın güneyinde yer alan St. Pierre mahallesinde sosyal eğitmenlik görevini üstlenen Geronimo, boğucu bir Ağustos güneşi altında, gençler arasında aniden patlak veren gergin durumları yumuşatmaya çalışmaktadır. Türk kökenli Nil ise Çingene bir sevgilisi olan ama başka bir adamla zorla evlendirilmek istenen  genç bir kadındır. Evlendirilmekten kaçan Nil, Çingene sevgilisine sığınıp birlikte kaçmaya karar verdiklerinde yaşadıkları mahalledeki ufak gerginlik, bir anda aileler arası çatışmaya dönüşür.

South of France,  in the sultry August heat, Geronimo, a young social educator, tries to ease tensions between the youngsters of the St Pierre neighborhood. The mood changes when Nil Terzi, a teenage girl of Turkish origin, flees an arranged marriage, running to the arms of her gypsy lover, Lucky Molina. Their escape sparks hostilities between the two clans. When the jousting and the musical battles begin, Geronimo struggles to quell the ensuing unrest around her.

 

HOMO POLITICUS

2015 / TÜRKİYE/ 20'/Almanca, Ingilizce&Türkçe Altyazılı/German, English&Turkish Subtitle

Yönetmen/Director :  Hacı Orman

Tür/Genre : Documentary

Konu/Synopsis : Hacı Orman’ın yazıp yönettiği ve tamamı Almanca çekilen yapım, 1915 yazında Soykırım’ı durdurmak için Enver Paşa ile masaya oturan dünyaca ünlü Alman teoloh Johannes Lepsius'un yaşamış oldukları büyük hayal kırıklığını perdeye taşıyor. 

The historical meeting of German pastor Johannes Lepsius and Enver Pasha of Ottoman Empire about the Armenian genocide. It takes place in the summer of 1915, in Istanbul.

 


İKİ GÜN VE BİR GECE/ TWO DAYS, A NIGHT

2014 / BELÇİKA , FRANSA , İTALYA / 95'/Fransızca, Türkçe Altyazılı/ French, Turkish Subtitled

Yönetmen/Director :  Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Senaryo/Writer : Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Oyuncular/Stars : Marion Cotillard, Fabrizio Rongione, Catherine Salée

Tür/Genre: Dram/Drama

Konu/Synopsis : Belçikalı genç bir anne olan Sandra depresyon yüzünden izne çıkmak zorunda kaldığında, iş arkadaşları biraz daha uzun çalışarak, Sandra'nın iş yükünü halledebildiklerini görürler. İş patronu ise eğer Sandra'yı işten çıkarmayı kabul ederlerse, tüm çalışanlara 1000 euro prim verileceğini açıklar. Gizli oylama öncesi, Sandra'nın arkadaşlarını prim teklifini reddetmeye ikna etmesi için yalnızca bir hafta sonu kadar zamanı vardır.

Sandra, a young Belgian mother, discovers that her workmates have opted for a significant pay bonus, in exchange for her dismissal. She has only one weekend to convince her colleagues to give up their bonuses so that she can keep her job.

 

 

KÜÇÜK KARA BALIKLAR / LITTLE BLACK FISHES

2015 / TÜRKİYE / 70'/Türkçe/ Turkish

Yönetmenler/Director :  Ahmet Haluk Ünal, Ezel Akay, Serpil Güler , Önder İnce

Tür/Genre : Belgesel/Documentary

Konu/Synopsis : Güneydoğu’da Çocuk Olmak belgeseli 30 yıldır devam eden savaşı, çocukların ya da savaşın en şiddetli olduğu 90′lı yıllarda bu cehennemi çocuk olarak yaşayanların gözünden anlatıyor.

Stories of Kurdish childhood are recounted by some of those who witnessed and experienced the hellish existence of growing up in southeast Turkey in troubled times. In fact these were children with no childhood, kids just trying to survive  and some now provide a vivid picture of world seen through the eyes of a child, and the events which have shaped their lives and beliefs.

 

LEVIATHAN

2014 / RUSYA / 140'/Rusça, Türkçe Altyazılı/ Russian, Turkish Subtitled

Yönetmen/Director :  Andrey Zvyagintsev

Senaryo/Writer : Oleg Negin, Andrey Zvyagintsev

Oyuncular/Stars : Aleksey Serebryakov, Elena Lyadova, Roman Madyanov

Tür/Genre : Dram/Drama

Konu/Synopsis : Barents Denizi’nin kente uzak kıyılarından birinde Nikolay, karısı Lilya ve oğlu Romka ile iyi kötü bir hayat sürdürmektedir. Yaşadığı evi ve çevresini ailesiyle birlikte, tırnaklarıyla kazıya kazıya kurmuş ve bugünlere gelmiştir. Fakat kentin belediye başkanı bölgeye yapılacak karlı bir eğlence yatırımı için Nikolay’ın arazisine göz dikmiştir. Rüşvet ve yolsuzluğun kol gezdiği resmi dairede, işi kılıfına uydurup aileyi mahkeme kararı ile evden attıracaktır. Nikolay son çare olarak askerlik arkadaşı olan Moskovalı avukat Dmitriy Seleznyov’dan yardım ister. Fakat Dmitriy’nin gelişiyle ailede hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Bol ödüllü yapımın yönetmenliğini Andrey Zvyagintsev üstlenirken, kadroda Aleksey Serebryakov, Elena Lyadova, Vladimir Vdovichenkov ve Roman Madyanov başı çeken isimler.

In a Russian coastal town, Kolya is forced to fight the corrupt mayor when he is told that his house will be demolished. He recruits a lawyer friend to help, but the man&39;s arrival brings further misfortune for Kolya and his family.

 

MALAKANLAR /MOLOKANS

2014 / TÜRKİYE/TURKEY/60'/Türkçe/Turkish

Yönetmen/Director : İlknur Yılmaz

Tür/Genre : Belgesel/Documentary

Konu/Synopsis : 1805 yıllarında, Rusya’da yaşayan Malakanlar, savaş karşıtı olmaları nedeniyle Çar Nikola’nın askeri olmak istemezler. Aynı yıllarda kilisenin para toplamasına, görkemli kiliselere, tanrıya ulaşmak için papazların aracı olmalarına, süt içmeye konulan sınırlamalara tepki gösterirler. Çünkü süt tanrının en temiz armağanıdır. Sütle olan bağları nedeniyle Molokanlar Türkçede ki söylenişiyle malakanlar olarak adlandırılan bu topluluk Kafkasya bölgesine sürülür. 1830’lu yıllarda Kars yöresine sürgün edilirler.  1961’e dek  köyler kurar ve yaşamlarını sürdürürler. 1961’de bu kez kendi istekleriyle Sovyet Birliği’ne göç ederler. Halen Stavropolde yaşamaya devam ediyorlar. Biz de Kars’ta Çalkavur, İncesu köylerinde söyleşiler yaptık. Stavropol’de yaşayan malakanların eski röportajları Vedat Akçayöz ile yapılmıştı. Eski ve yeni görüntülerle;  Malakanların yaşam biçimlerini, inançlarını, türkülerini, evlenme ve göç hikayelerini belgeselimizde yansıtmaya çalıştık.        

Molokans are sectarian, Bible-centered Christians who evolved from "Spiritual Christian" Russian peasants that refused to obey the Russian Orthodox Church, beginning in the 1600s. They were so named for their heresy of drinking milk on most of the approximately 200 fasting days, especially the Great Fast (Lent). In contrast, they called themselves "true Spiritual Christians", rather than "milk-drinkers", because they could no longer accept the Russian Orthodox version of Christianity, nor that of the other sects. They may have been influenced by an earlier religious sect of Armenian "Paulicians", who became known as the "Bogomils" of Thrace, Bulgaria, Bosnia and Serbia.  We tried to reflect Molokans life style, belief, songs, marriage and migration stories throughout our documentary.


NAVE TE Çİ YE ? /SENİN ADIN NE?/ WHAT`S YOUR NAME?

2015 / TÜRKİYE / 35'/ Kürtçe, Ingilizce Altyazılı/Kurdish, English Subtitled

Yönetmen/Director : Cihad İlbaş , Ömer Altaş

Tür/Genre : Belgesel /Documentary

Konu : Film Kürtler`in Turkiye`de kimlige isim yazdirma ile ilgili deneyimlerine deginmektedir.

The film tells the story of the Kurdish experience with name registration in Turkey

 

NEDEN TARKOVSKİ OLAMIYORUM? / WHY CAN`T I BE TARKOVSKI?

2014 / TÜRKİYE/ 110'/Türkçe/Turkish

Yönetmen/Director :  Murat Düzgünoğlu

Senaryo/Writer : Murat Düzgünoglu, Sebnem Vitrinel

Oyuncular/Stars : Tansu Biçer, Vuslat Saraçoglu, Esra Kizildogan

Tür/Genre: Komedy , Dram/Comedy, Drama

Konu/Synopsis: Bahadır bin bir zorluklarla, iki yakası bir türlü bir araya gelmeden film yapmayı düşünen cesur sinemacılardan biri. Bir tarafta yptığı işin ağırlığı altında ezilmemek, hayallerindeki filmi yapmak için koştururken; diğer taraftanda ailesi, yakın çevresi ve sevdikleri tarafından durmaksızın bir şeyler yapması için dürtülüyor. Peki şansları tükenmek üzere olan bu genç sinemacı ne yapacak? Hayallerine sırt çevirmek pahasına sevdiklerinin kendisini sokmaya çalıştıkları kalıbı kabul mü edecek yoksa sinemanın kendince pek de büyülü olmayan dünyasında ayakta kalmaya çalışmak için çırpınmayı mı sürdürecek?

Bahadir, an aspiring 35-year-old director, spends his life making cheap television films inspired by the stories of folk songs. On the other hand, he has a great ambition to make films like his idol, Tarkovsky. He stands between his dreams and the real, tragicomic conditions.

 

 

Diğer Haberler